Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Światowy Dzień Spirometrii – bezpłatne badanie.

Dodał : AT Data: 2010-10-08 11:15:05 (czytane: 6092)

14 października obchodzony jest Światowy Dzień Spirometrii – bezpłatne badanie w tym dniu możesz wykonać również w Busku-Zdroju.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Światowy Dzień Spirometrii organizowany jest przez grupę organizacji związanych z pneumonologią. W Polsce koordynatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.


Spirometria jest najpopularniejszą metodą badania funkcji płuc: prosta szybka i bezinwazyjna, niebolesna. Badanie to mierzy ilość (objętość) powietrza wdychanego i wydychanego z płuc i/lub jego prędkość (przepływ).


Spirometria jest ważnym narzędziem pomocnym w ocenie takich schorzeń jak astma włóknienie płuc i mukowiscydoza oraz co być może najważniejsze przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ( POCHP ).


Spirometria jest rutynowo wykonywana u pacjentów w diagnostyce i kontroli leczenia schorzeń układu oddechowego.

 
Badanie spirometryczne jest wykonywane przy użyciu urządzenia zwanego spirometrem; zajmuje nie więcej niż 10 minut, ale wymaga stosunkowo dużego wysiłku przy wydmuchiwaniu powietrza do aparatu ( spirometru ).


Potrzebujesz tego testu jeżeli:

 • Masz przynajmniej 40 lat lub palisz, paliłeś papierosy.
 • Często kaszlesz
 • Podczas szybkiego marszu tracisz oddech.
 • Obawiasz się o stan swoich płuc.
 • Już leczysz się z powodu choroby płuc.

Wiele krajów organizuje dni lub tygodnie badań spirometrycznych.
Masowe badania spirometryczne mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, polityków oraz władz i mediów na kwestie związane ze  zdrowiem i chorobami płuc, a także zwrócenie uwagi na szkodliwe działanie takie jak palenie tytoniu.
Spirometria jest „złotym standardem”  rozpoznawania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) – choroby, której można zapobiec i którą można leczyć.


Oddział Świętokrzyski Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc w dniu 14 października organizuje bezpłatne badania spirometryczne  w Poradniach Chorób Płuc na terenie naszego województwa  w godzinach od 9.00 do 17.00  w:

 • Poradni Chorób Płuc w Busku Zdroju ul. Bohaterów Warszawy 67, tel. 41 378-24-01 w. 257,
 • NZOZ SECURA-MED w Busku Zdroju ul. Partyzantów 60 tel. 41 373-22-41, 41 357-91-72
 • Poradni Chorób Płuc w Pińczowie ul. Armii Krajowej 6, tel. 41 357-25-95,
 • Poradni Chorób Płuc w Starachowicach ul. Radomska 70 , tel.41  274-53-81,
 • Poradni Chorób Płuc w Ostrowcu Świętokrzyskim ul. Iłżecka 31a. tel. 41 263-04-00,
 • Poradni Chorób Płuc w Skarżysku Kamiennej tel. 41 278-43-61,
 • Woj. Poradni Chorób Płuc w Kielcach ul. Jagiellońska 72, tel. 41 34-53—144.


Osoby, które będą chciały poddać się darmowemu badaniu spirometrycznemu wypełnią przed badaniem ankietę. Wynik badania spirometrycznego zostanie oceniony przez lekarza.


Jeżeli badanie wykaże pewien stopień ograniczenia przepływu powietrza, poprosimy pacjenta o skontaktowanie się z lekarzem w celu ustalenia daty formalnej wizyty.   

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) cechuje się ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i jest związana z nieprawidłową reakcją zapalną płuc na szkodliwe gazy i pyły, najczęściej na dym tytoniowy. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POCHP) jest chorobą postępującą i rozwijającą się, a nieleczona prowadzi do niewydolności oddechowej, inwalidztwa i z czasem wymaga przewlekłego leczenia tlenem minimum przez 15 godz./dobę w domu pacjenta (DLT – domowe leczenie tlenem). Obecnie POChP jest już  czwartą przyczyną zgonów na świecie.


W Polsce na POCHP choruje 5-10% całej dorosłej populacji.
POCHP częściej występuje u osób powyżej 40 roku życia, a palenie tytoniu jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby.


W populacji powyżej 40 roku życia zarówno w Polsce, jak i na Świecie częstość występowania PochP może przekraczać 20%.
Przewlekła  Obturacyjna Choroba Płuc  rozwija się podstępnie, a przez pierwsze lata trwania choroby jedynym jej objawem może być poranny kaszel, często traktowany przez chorego jako naturalny kaszel palacza. Taki chory przyzwyczaja się do swoich objawów i nie szuka pomocy u lekarza. Zgłasza się do niego dopiero gdy zaczyna odczuwać duszność.


Z badań wynika, że zaledwie 20% chorych na POCHP zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu objawów choroby.
Powszechnie niska świadomość, niezgłaszanie dolegliwości u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, powoduje znaczne niedoszacowanie rozpowszechnienia POCHP.


Osoby palące i byłych palaczy papierosów po 40 roku życia należy kierować na spirometrię, a chorych z nowo rozpoznaną POCHP do grupy intensywnego poradnictwa antynikotynowego.

Przewodnicząca
Oddziału Świętokrzyskiego PTChP
Lidia Głowicka-Pręgowska.


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.218.88

Dodaj komentarz

Kalendarz

ue_stopka.jpg