Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Światowy Dzień Spirometrii – bezpłatne badanie.

Dodał : AT Data: 2010-10-08 11:15:05 (czytane: 6282)

14 października obchodzony jest Światowy Dzień Spirometrii – bezpłatne badanie w tym dniu możesz wykonać również w Busku-Zdroju.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Światowy Dzień Spirometrii organizowany jest przez grupę organizacji związanych z pneumonologią. W Polsce koordynatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.


Spirometria jest najpopularniejszą metodą badania funkcji płuc: prosta szybka i bezinwazyjna, niebolesna. Badanie to mierzy ilość (objętość) powietrza wdychanego i wydychanego z płuc i/lub jego prędkość (przepływ).


Spirometria jest ważnym narzędziem pomocnym w ocenie takich schorzeń jak astma włóknienie płuc i mukowiscydoza oraz co być może najważniejsze przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ( POCHP ).


Spirometria jest rutynowo wykonywana u pacjentów w diagnostyce i kontroli leczenia schorzeń układu oddechowego.

 
Badanie spirometryczne jest wykonywane przy użyciu urządzenia zwanego spirometrem; zajmuje nie więcej niż 10 minut, ale wymaga stosunkowo dużego wysiłku przy wydmuchiwaniu powietrza do aparatu ( spirometru ).


Potrzebujesz tego testu jeżeli:

  • Masz przynajmniej 40 lat lub palisz, paliłeś papierosy.
  • Często kaszlesz
  • Podczas szybkiego marszu tracisz oddech.
  • Obawiasz się o stan swoich płuc.
  • Już leczysz się z powodu choroby płuc.

Wiele krajów organizuje dni lub tygodnie badań spirometrycznych.
Masowe badania spirometryczne mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, polityków oraz władz i mediów na kwestie związane ze  zdrowiem i chorobami płuc, a także zwrócenie uwagi na szkodliwe działanie takie jak palenie tytoniu.
Spirometria jest „złotym standardem”  rozpoznawania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) – choroby, której można zapobiec i którą można leczyć.


Oddział Świętokrzyski Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc w dniu 14 października organizuje bezpłatne badania spirometryczne  w Poradniach Chorób Płuc na terenie naszego województwa  w godzinach od 9.00 do 17.00  w:

  • Poradni Chorób Płuc w Busku Zdroju ul. Bohaterów Warszawy 67, tel. 41 378-24-01 w. 257,
  • NZOZ SECURA-MED w Busku Zdroju ul. Partyzantów 60 tel. 41 373-22-41, 41 357-91-72
  • Poradni Chorób Płuc w Pińczowie ul. Armii Krajowej 6, tel. 41 357-25-95,
  • Poradni Chorób Płuc w Starachowicach ul. Radomska 70 , tel.41  274-53-81,
  • Poradni Chorób Płuc w Ostrowcu Świętokrzyskim ul. Iłżecka 31a. tel. 41 263-04-00,
  • Poradni Chorób Płuc w Skarżysku Kamiennej tel. 41 278-43-61,
  • Woj. Poradni Chorób Płuc w Kielcach ul. Jagiellońska 72, tel. 41 34-53—144.


Osoby, które będą chciały poddać się darmowemu badaniu spirometrycznemu wypełnią przed badaniem ankietę. Wynik badania spirometrycznego zostanie oceniony przez lekarza.


Jeżeli badanie wykaże pewien stopień ograniczenia przepływu powietrza, poprosimy pacjenta o skontaktowanie się z lekarzem w celu ustalenia daty formalnej wizyty.   

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) cechuje się ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i jest związana z nieprawidłową reakcją zapalną płuc na szkodliwe gazy i pyły, najczęściej na dym tytoniowy. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POCHP) jest chorobą postępującą i rozwijającą się, a nieleczona prowadzi do niewydolności oddechowej, inwalidztwa i z czasem wymaga przewlekłego leczenia tlenem minimum przez 15 godz./dobę w domu pacjenta (DLT – domowe leczenie tlenem). Obecnie POChP jest już  czwartą przyczyną zgonów na świecie.


W Polsce na POCHP choruje 5-10% całej dorosłej populacji.
POCHP częściej występuje u osób powyżej 40 roku życia, a palenie tytoniu jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby.


W populacji powyżej 40 roku życia zarówno w Polsce, jak i na Świecie częstość występowania PochP może przekraczać 20%.
Przewlekła  Obturacyjna Choroba Płuc  rozwija się podstępnie, a przez pierwsze lata trwania choroby jedynym jej objawem może być poranny kaszel, często traktowany przez chorego jako naturalny kaszel palacza. Taki chory przyzwyczaja się do swoich objawów i nie szuka pomocy u lekarza. Zgłasza się do niego dopiero gdy zaczyna odczuwać duszność.


Z badań wynika, że zaledwie 20% chorych na POCHP zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu objawów choroby.
Powszechnie niska świadomość, niezgłaszanie dolegliwości u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, powoduje znaczne niedoszacowanie rozpowszechnienia POCHP.


Osoby palące i byłych palaczy papierosów po 40 roku życia należy kierować na spirometrię, a chorych z nowo rozpoznaną POCHP do grupy intensywnego poradnictwa antynikotynowego.

Przewodnicząca
Oddziału Świętokrzyskiego PTChP
Lidia Głowicka-Pręgowska.


Kalendarz

ue_stopka.jpg