Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Zarządzanie kryzysowe

Na tej stronie znajdziecie Państwo informacje, propozycje i rady dotyczące powszechnej samoobrony. Są też wskazówki dotyczące postępowania podczas zagrożenia, co i kiedy należy zrobić oraz jak w trudnym czasie pomóc sobie, rodzinie, sąsiadom.

Proszę Państwa o zapoznanie się z zamieszczonymi wiadomościami, by w sytuacjach kryzysowych udało się nam wspólnie zminimalizować ich skutki.

SYGNAŁY ALARMOWE
PORADNIK-WAŻNE INFORMACJE
BEZPIECZEŃSTWO I POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH
BURZE I NAWAŁNICE - PORADNIK
GRADOBICIE
HURAGAN
POWÓDŹ- PORADNIK
UPAŁY

Czad zabija - bądź czujny!

 

Nie wypalaj traw !

Od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. W tej kwestii również w tym roku nic się nie zmieniło. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej mylnego.stop_wypalaniu_traw.gifRzeczywistość wskazuje że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które co gorsza niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób. Za ponad 94% przyczyn wypalania traw odpowiedzialny jest człowiek. Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Jest to jednak błędne myślenie, które czasami kończy się to tragedią. Wypalaniom traw często towarzyszy gwałtowny wiatr, który powoduje wymykanie się pożaru spod kontroli i przenoszenie się go np: na pobliskie lasy czy zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia, a także występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

CO ROKU W POŻARACH NA SKUTEK WYPALANIA TRAW GINĄ LUDZIE, W TYM PODPALACZE, PRZYPADKOWE OSOBY ORAZ STRAŻACY!!! NIE WARTO RYZYKOWAĆ – JEDNA NIEODPOWIEDZIALNA DECYZJA MOŻE BARDZO ŁATWO DOPROWADZIĆ DO UTRATY NIE TYLKO CAŁEGO SWOJEGO DOROBKU, ALE I... SAMEGO ŻYCIA
W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do ich utrzymania zgodnie z normami tzn. w dobrej kulturze rolnej - art. 7 ust. 1 pkt 2a Ustawa z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2008 r. Nr 170, poz. 1051 z późn. zm.).
PAMIĘTAJ WYPALANIE TRAW JEST NIE TYLKO NIEBEZPIECZNE, ALE TEŻ NIEDOZWOLONE !!!
Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m. in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej -  „POŻARY  TRAW” 

ue_stopka.jpg