Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Superjasełka w Sokolinie

Dodał : MCK Data: 2009-01-22 13:07:33 (czytane: 2909)

Szkolne przedstawienia bożonarodzeniowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Powtórkę spektaklu z 'żywym Jezusem' obejrzymy w niedzielę w Kazimierzy.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Bożonarodzeniowe tradycje i obrzędy kultywowane są również w regionie kazimierskim. W Sokolinie działaniom tym nadano formę przeglądu dla młodzieży.

II Międzyszkolny Przegląd Przedstawień Jasełkowych 2009, zorganizowany w styczniu przez Szkołę Podstawową, miał niepowtarzalną atmosferę.

sokolina_jaselka1.jpg
Marysia Sobieraj zagrała w jasełkach z Sokoliny „żywego Jezusa”. (archiwum szkoły)


TRZY GMINY

- Tradycją w naszej szkole stało się coroczne organizowanie przedstawień jasełkowych. Choć nie jest to łatwe przedsięwzięcie i wymaga długich przygotowań - przyznają Elżbieta Bielecka i Alina Sobieraj, organizatorki imprezy.

Zaproszenie przyjęły szkoły z terenu trzech gmin. Uczniowie podstawówki w Krzczonowie reprezentują gminę Opatowiec, Zięblice - Kazimierzę Wielką, zaś gospodarze wystąpili w barwach gminy Czarnocin. Szkolna sala gimnastyczna wypełniona była po brzegi. I choć tematyka jasełek pozostaje taka sama, każda z grup aktorskich starała się przedstawić przyjście Jezusa na świat w inny sposób. Publiczność oraz jurorzy z zainteresowaniem i wzruszeniem obejrzeli te niezwykłe bożonarodzeniowe przekazy.

Jeśli jasełka, to stajenka betlejemska ze Świętą Rodziną i tradycyjne postacie: Aniołowie, Pastuszkowie, Diabeł, Śmierć, Trzej Królowie z darami. Uwagę przykuwała też bogata, pełna rozmachu scenografia.

JEZUSEK W ŻŁÓBKU

Jako pierwsza wystąpiła szkoła z Krzczonowa, a spektakl został przygotowany pod kierunkiem Anny Pudłowskiej. Uczniowie urzekli widzów grą aktorską i wykonaniem kolęd. Rolę Maryi z pasją grała Emilia Woźniak, a Wojtek Kowalczyk wcielił się w postać Józefa. Ślicznie śpiewał chór Aniołów: Magda Kozik, Natalia Bątkowska, Emilia Stokłosa, Paulina Mystek.

Spektakl z Zięblic, opracowany przez siostrę Krystellę Pacynę i Beatę Kozik, urozmaicony był dynamicznymi tańcami - zbójnickim i trojakiem. Świetnie radzili sobie mali tancerze: Weronika Ścipiór, Ola Prząda, Julita Purchla, Ola Pudo, Damian Kobus, Sebastian Bryła.

A na finał wystąpili gospodarze. Przedstawienie z Sokoliny zostało przygotowane przez Alinę Sobieraj, Elżbietę Bielecką i Agnieszką Mirewską. Zaskoczeniem dla publiczności było pojawienie się na scenie... "żywego Jezusa”. Rolę tę brawurowo zagrała najmłodsza aktorka, pięciolatka Marysia Sobieraj. Pomimo twardego żłóbka i kłującego sianka dziewczynka świetnie wywiązała się z powierzonego jej zadania. Jasełka z Sokoliny zawierały też elementy ludowe. Nawet krakowiacy (Ola Bielecka i Adrian Bożęcki) oddali hołd nowo narodzonemu Dzieciątku.

POWTÓRKA W KAZIMIERZY

Superspektakl z "żywym Jezusem” będzie można obejrzeć także w najbliższą niedzielę w Kazimierzy Wielkiej. Artyści z Sokoliny wystąpią na dużej scenie Domu Kultury w programie "Jasełka 2009”.

Adam LIGIECKI

źródło: Echo

Kalendarz

ue_stopka.jpg