Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Serdecznie witam na oficjalnej stronie naszej malowniczej Gminy. Gmina Czarnocin to miejsce o niepowtarzalnym uroku, gdzie tradycje rolnicze łączą się z pięknem przyrody. Rozległe pola, zielone łąki i lasy tworzą krajobraz, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających. Każdy, kto choć raz odwiedzi nasze okolice, doceni ich niezwykły urok i harmonię.
Zapraszam. Beata Buła Wójt Gminy Czarnocin

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie w dniach 22 - 27 kwietnia 2024 r. na terenie województwa świętokrzyskiego

Dodał : k_adamczyk Data: 2024-04-17 19:15:58 (czytane: 153)

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Inspekcja Weterynaryjna Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że  w dniach 22 - 27 kwietnia 2024 r. na terenie województwa świętokrzyskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.


Szczepienie lisów zostanie wykonane przy użyciu szczepionki doustnej, zawierającej niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej w niewielkim pakiecie stanowiącym przynętę. Brązowo-zielony pakiet waży ok. 50 gramów.


Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotów oraz wyłożone ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.


Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi.


Pamiętajmy o tym, by nie dotykać rozrzucanej szczepionki, a w przypadku kontaktu z przynętą zgłosić ten fakt do lekarza medycyny. Miejsce, które będzie miało kontakt ze szczepionką, należy przemyć wodą z mydłem.


W okresie akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu psy należy wyprowadzać na smyczy,  a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach, aby nie miały kontaktu ze szczepionką.


lisy.jpg

Kalendarz

ue_stopka.jpg