Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Herb

 

herb_lis.jpgWedług legendy powstałej w XI wieku, herb LIS został nadany rycerzowi o takimż nazwisku przez księcia polskiego Kazimierza Odnowiciela w 1058 r. Rycerz ów otrzymał ten herb za zasługi na polu walki. Legenda głosi, że w czasie zwiadu wraz ze swoim niewielkim oddziałem natknął się na znacznie liczniejszy oddział nieprzyjaciół. Nie mając wystarczających sił by zaatakować, wystrzelił w powietrze zapaloną strzałę by wezwać posiłki. Wkrótce nadeszła odsiecz, wrogi oddział został otoczony i poniósł sromotną klęskę. Kazimierz Odnowiciel w nagrodę za odwagę nadał rycerzowi nowy herb: srebrną strzałę bez opierzenia, skierowaną grotem do góry (rogacina), dwukrotnie przekrzyżowana, umieszczoną w polu czerwonym. Jego stary herb – lis został przeniesiony do klejnotu, przyjmując postać wspiętego czerwonego pół lisa w prawo. Prezentowany obok herb otoczony jest także labrami czerwono - srebrnymi.
Przykładowe rodziny herbu Lis:
Czarnoccy,
Chomińscy,
Kempińscy,
Lisiańscy,
Lisieccy. herb_czarnocina1.jpgHerb Gminy Czarnocin. W polu czerwonym strzała bez opierzenia skierowana grotem do góry (rogacina), dwukrotnie przekrzyżowana. Nad nią korona złota otwarta.

 

 

 

 


Źródło: http://www.genealogia.okiem.pl/glossary/glossary.php?dokladne=on&word=lis

ue_stopka.jpg