Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

82 rocznica powstania Armii Krajowej – oddajemy hołd bohaterom walki o wolną Polskę

Dodał : k_adamczyk Data: 2024-02-05 18:08:11 (czytane: 325)

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

14 lutego 1942 roku rozkazem generała Władysława Sikorskiego utworzono Armię Krajową, której celem było scalenie polskich oddziałów zbrojnych i podporządkowanie ich Rządowi RP na uchodźstwie. Armia Krajowa w czasie II Wojny Światowej postrzegana była za najlepiej zorganizowaną podziemną strukturę wojskową, przeciwstawiającą się okupantowi. Struktury tego, ale i innych partyzanckich ugrupowań działały również na naszym terenie.


Imię tego zacnego patrona od 1991 roku nosi Szkoła Podstawowa w Cieszkowach. Corocznie młodzież, nauczyciele i cała społeczność szkolna, a wraz z nimi władze samorządowe i mieszkańcy oddają hołd żołnierzom Armii Krajowej, a jednocześnie bohaterom walki o niepodległość i suwerenność Polski.


W niedzielę 4 lutego w kościele parafialnym w Probołowicach odbyła się uroczysta msza święta w intencji poległych za Ojczyznę. Msze celebrował ksiądz Krzysztof Wrzesień. W uroczystości uczestniczyli: Wójt Gminy Czarnocin Maria Kasperek, Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Warszawa, Agata Wróbel- Zastępca Wójta Gminy, poczty sztandarowe, harcerze i zuchy z 42 BDWp z Czarnocina, młodzież i nauczyciele ze szkoły w Cieszkowach, a także liczni mieszkańcy i parafianie.


Uczniowie w pięknym, wzruszającym montażu słowno-muzycznym przypomnieli historię powstania Armii Krajowej.  


Harcerze wraz z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych zapalili znicze na grobach ofiar wojny oraz zmarłych żołnierzy i kombatantów pochowanych na probołowickim cmentarzu.


                                Opracowała: Małgorzata Szpyt

1w.jpg

2w.jpg

3w.jpg

4w.jpg

5w.jpg

6w.jpg

7w.jpg

8w.jpg

9w.jpg

10w.jpg

Kalendarz

ue_stopka.jpg