Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

„Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” – obchody Narodowego Święta Niepodległości

Dodał : k_adamczyk Data: 2023-11-13 18:59:24 (czytane: 465)

W dniu 11 listopada w Czarnocinie odbyły się gminne obchody 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Uroczystości rozpoczęła patriotyczna  Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. NMP w Czarnocinie, którą odprawił proboszcz ks. Adam Kornalski. Po Mszy Świętej głos zabrała Zastępca Wójta - Pani Agata Wróbel, która w imieniu Pani Wójt Marii Kasperek na wstępie powitała przybyłych gości oraz uczestników uroczystości. W przemówieniu Zastępca Wójta, w odniesieniu do obecnej sytuacji na Ukrainie i bliskim Wschodzie, przedstawiła jak ważną sprawą dla narodu jest jego wolność i suwerenność oraz przypomniała postacie i wydarzenia związane z drogą naszej Ojczyzny do odzyskania Niepodległości.  Po przemowie zgromadzeni w kościele uczestnicy uroczyście odśpiewali Hymn Polski. Następnie dzieci oraz młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnocinie pod opieką swoich wychowawców zaprezentowali wzruszające przedstawienie patriotyczne.


Ostatnim punktem uroczystości było złożenie przez delegacje wiązanek w barwach narodowych oraz zapalenie symbolicznych zniczy w miejscach pamięci.


W obchodach uczestniczyli:  włodarze i przedstawiciele lokalnego samorządu – Wójt Gminy Czarnocin – Pani Maria Kasperek, Zastępca Wójta – Pani Agata Wróbel, Przewodniczący Rady Gminy – Pan Kazimierz Warszawa, Starosta Kazimierski Pan Jan Nowak,  Radna Powiatu Kazimierskiego oraz Prezes Oddziału ZNP w Czarnocinie Pani Beata Buła, przedstawiciele Rady Gminy, sołtysi.  Swoją obecnością zaszczycili również: dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Pani Bożena Pytel, dyrektorzy szkół z terenu gminy wraz z gronem pedagogicznym, przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Niepodległość”  im. gen Bronisława  Kwiatkowskiego, przedstawiciele Klubu Senior+ z Soboszowa. Uroczystość uświetniły  poczty sztandarowe: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Batalionów Chłopskich w Czarnocinie, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Cieszkowach oraz jednostek OSP z Czarnocina i Bieglowa. Czynny udział w uroczystości brała drużyna harcerska z Czarnocina pełniąc m.in.  wartę honorową w miejscach pamięci.


Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne podziękowania za udział we wspólnym świętowaniu
105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości!

Tekst przemówienia okolicznościowego do pobrania


Kalendarz

ue_stopka.jpg