Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Zmarł Jan Kaczmarek

Dodał : MC Data: 2007-11-14 23:01:09 (czytane: 4110)

We Wrocławiu zmarł znany satyryk, autor piosenek i felietonista Jan Kaczmarek, współtwórca m.in. kabaretu Elita. Miał 62 lata, od dłuższego czasu poważnie chorował.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka


Kaczmarek urodził się 6 czerwca 1945 we Lwówku Wielkopolskim. Studiował na Politechnice Wrocławskiej, na wydziale elektroniki. W czasie studiów, w 1969 r. wraz z Tadeuszem Drozdą i Jerzym Skoczylasem założył we Wrocławiu kabaret Elita.


jankaczmarek.jpg


W latach 70. i 80. współpracował z magazynem rozrywkowym Polskiego Radia Wrocław - Studio 202. Znany był również z programów satyrycznych emitowanych na antenie III Programu Polskiego Radia - "60 minut na godzinę" i "Powtórka z rozrywki" - oraz z cyklu skeczy nagrywanych razem z Ewą Szumańską pt. "Z pamiętnika młodej lekarki". Kaczmarek jest autorem tekstów piosenek takich jak: "Kurna chata", "Zerowy bilans czyli pero, pero", "Czego się boisz głupia" czy "Do serca przytul psa".

Jak powiedział współtwórca kabaretu Elita, Jerzy Skoczylas, wiadomość o śmierci artysty "niestety nie była dla bliskich mu wielkim zaskoczeniem, ponieważ chorował on od kilku lat na chorobę Parkinsona i był w ciężkim stanie".


Stanisław Szelc z Kabaretu Elita wspomina Kaczmarka

- Janek od dłuższego czasu ciężko chorował i choć powinniśmy być przygotowani na jego odejście, to jego śmierć jest ciosem - mówi w wywiadzie dla portalu gazeta.pl Szelc.

- Umarł fantastyczny artysta, który mieścił się w piątce najwybitniejszych twórców piosenki poetyckiej młodszego pokolenia. Tak, właśnie młodszego, po Tuwimie, Gałczyńskim to on wraz z Koftą, Grechutą, Młynarskim i Osiecką stworzyli nową jakość poezji śpiewanej - ocenia twórca.

W jego opinii, "Janek był błyskotliwy, nieustannie zaskakiwał skojarzeniami". - Miał niezwykłe zdolności wokalne, był wielkiej muzykalności. Choć skończył politechnikę, był humanistą najwyższej próby, niezwykle wykształconym i wrażliwym. Jestem najmłodszy stażem w Elicie, znałem go najkrócej, ale to dla mnie wielka strata - wspomina Szelc.

- Miał w sobie dużo ciepła, niezależnie od ostrego spojrzenia - powiedział o zmarłym satyryku, autorze piosenek, współtwórcy kabaretu Elita, Janie Kaczmarku, inny ceniony satyryk, Jan Pietrzak.

- Jan Kaczmarek był kimś naprawdę ważnym na polskiej scenie artystycznej. Elita, wraz z kabaretami TEY, Salonen Niezależnych i Pod Egidą, wywarła wielki wpływ na polską rzeczywistość lat 70. - przypomniał Pietrzak.

- Jan Kaczmarek był człowiekiem wielkiej dobroci i wielkiej łagodności - wspomina Andrzej Rosiewicz. - Wspominam go z wielkim sentymentem i żałuję, że w tym często nienawistnym i powierzchownym świecie, jaki teraz mamy, odchodzi ktoś tak dobry i głęboki jak Jan Kaczmarek - podkreślił Rosiewicz.

Satyryk i aktor Jacek Fedorowicz wspomina swojego kolegę jako wybitnego artystę. Jego zdaniem, twórczość Kaczmarka była w latach 70. nowatorska- z jednej strony była bardzo osobista, z drugiej zaś dotyczyła spraw, którymi ludzie byli zainteresowani.

źródło: www.onet.pl
foto: www.wikipedia.pl

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.228.229.51

Dodaj komentarz

Kalendarz

ue_stopka.jpg