wybory2010.jpg

Dziś od godz. 8.00 wybieramy burmistrzów, wójtów i radnych. Od naszych głosów zależy kto będzie sprawował władze przez najbliższe cztery lata. Obowiązkiem każdego obywatela jest pójść i oddać swój głos. Skorzystajmy z tego."/>

Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Wybory samorządowe: Jak głosowac? Cztery karty i krzyżyk przy nazwisku.

Dodał : MC Data: 2010-11-21 11:53:19 (czytane: 5008)

 wybory2010.jpg

Dziś od godz. 8.00 wybieramy burmistrzów, wójtów i radnych. Od naszych głosów zależy kto będzie sprawował władze przez najbliższe cztery lata. Obowiązkiem każdego obywatela jest pójść i oddać swój głos. Skorzystajmy z tego.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 8 do 22. Idąc na wybory musimy pamiętać o zabraniu z sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Bez niego nie będziemy mogli pobrać kart do głosowania.

W lokalu otrzymamy cztery karty do głosowania w wyborach:

  • do rady gminy,
  • rady powiatu,
  • sejmiku wojewódzkiego,
  • na wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Na każdej z kart do głosowania umieszczona zwięzła informacja o sposobie głosowania.

Karta różowa – będzie zawierać nazwiska kandydatów na wójta lub burmistrza, ułożone w kolejności alfabetycznej. Możemy postawić znak „x” w kratce tylko przy jednym nazwisku. W przeciwnym wypadku głos będzie nieważny.

Na karcie białej znajdować się będą nazwiska kandydatów do rad gmin i do rad miejskich. W gminach liczących do 20 tys. mieszkańców będzie można postawić znak „x” obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym. Można też oddać głos na mniejszą liczbę kandydatów. W takich gminach jeden wyborca może oddać głos na kandydatów z różnych list wyborczych. Na karcie będzie informacja, ilu radnych wybieranych jest w okręgu. W gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców (Miasto Busko-Zdrój) głosuje się tylko na jednego kandydata do rady gminy (miasta) z tylko jednej listy.

Na żółtej karcie do głosowania będą umieszczone nazwiska kandydatów do rady powiatu. Również w przypadku tego głosowania można oddać głos tylko na jednego kandydata z jednej listy.

Karta niebieska
zawierać będzie nazwiska kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Tutaj nazwiska kandydatów nie będą ułożone alfabetycznie, ale pogrupowane według list komitetów wyborczych. Głosować można tylko na jednego kandydata z jednej listy.

UWAGA:
W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zwycięży ten kandydat, który otrzyma ponad połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli w danej gminie nie uda się to żadnemu z kandydatów, w niedzielę 5 grudnia odbędzie się tam druga tura wyborów.

/red/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.228.229.51

Dodaj komentarz

Kalendarz

ue_stopka.jpg