Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gminie Czarnocin

Dodał : k_adamczyk Data: 2022-05-04 20:31:04 (czytane: 147)

Uroczystą Mszą Świętą oraz złożeniem kwiatów w miejscach pamięci uczczono 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Dnia 3 maja o godz. 12.00 władze samorządowe oraz mieszkańcy gminy spotkali się w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czarnocinie na uroczystej Mszy Świętej, na której uczczono 231.  rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pamięć 22 tysięcy Polaków zamordowanych w Katyniu
i innych miejscach kaźni,  śmierć 96 ofiar katastrofy smoleńskiej na czele
z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej oraz modlono się w intencji strażaków z okazji ich  święta. Modlitwie powierzony został również pokój na Ukrainie oraz bezpieczeństwo Polski w tych trudnych czasach. Na liturgii, którą odprawił proboszcz parafii ks. Adam Kornalski obecne były władze samorządowe gminy i powiatu, poczty sztandarowe szkół w Czarnocinie oraz Cieszkowach, poczet sztandarowy jednostki OSP ze Swoszowic, delegacja Związku Strzeleckiego Niepodległość im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dyrektorzy i nauczyciele szkół wraz z delegacjami uczniów, radni oraz mieszkańcy gminy.
Pod koniec mszy Pani Wójt Maria Kasperek przedstawiła rys historyczny dotyczący okoliczności powstania oraz znaczenie ustawy rządowej z dnia 3 maja 1791, która regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Pani Wójt nawiązała również do tragicznego losu przedstawicieli inteligencji polskiej – 22 tysięcy Polaków pomordowanych  m.in. Katyniu i Charkowie, wspomniała katastrofę smoleńską i wyraziła troskę o pokój w obliczu nieszczęścia wojny na Ukrainie.
Zwieńczeniem uroczystości był przemarsz i złożenie przez delegacje kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci.
Tuż przed mszą świętą Pani Wójt oraz Pan Przewodniczący złożyli również kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się na budynku Urzędu Gminy.


Kalendarz

ue_stopka.jpg