Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Niepodległościowe Spotkania Czwartkowe

Dodał : GS Data: 2018-09-11 11:32:45 (czytane: 125)

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

06 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnocinie odbyło się spotkanie z cyklu Niepodległościowe Spotkania Czwartkowe w Gminie Czarnocin. Spotkania organizujemy w Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zostały zainicjowane aby podkreślić znaczenie ważnej dla Polaków rocznicy, a w szczególności mają przybliżać mieszkańcom historie lokalnych bohaterów, którzy stawali z bronią w ręku oby służyć Ojczyźnie, ginęli za nią, ale także pracowali dla dobra naszej Małej Ojczyzny jaką jest gmina Czarnocin.

W spotkaniu 06 września historię rodziny Cichych z Bieglowa przedstawiła Pani Grażyna Cichy wraz z mężem Witoldem.

Usłyszeliśmy wzruszającą opowieść o wojennych losach Kazimierza Dworaka z Koryta, który uczestniczył w wojnie obronnej w 1939 roku, dostał się do niewoli. Jego mama dowiedziawszy się o tym fakcie poszła piechotą aby pomóc synowi ale już go tam nie zastała, jeńcy zostali wywiezieni do Niemiec. Kazimierz Dworak przebywał w przymusowym obozie pracy w Denzlingen. W 1943 r. został zastrzelony przez strażnika. Został pochowany w oddzielnym grobie na cmentarzu ewangelickim, grób był przez wszystkie lata zadbany, czynił to nauczyciel z miejscowej szkoły oraz uczniowie, na grobie ciągle ktoś kładł świeże kwiaty.

Rodzina miała tylko informacje o krewnym , że był w obozie i tam zginął. Dopiero w 2015 roku rodzina Kazimierza Dworaka dowiedziała się o miejscu jego pochówku od lokalnych władz niemieckich. Krewni udali się z wizytą do Denzlingen, przy grobie zostały odmówione modlitwy po polski i niemiecku, dla rodziny były to bardzo wzruszające chwile.

Ponadto Państwo Grażyna i Witold Cichy przedstawili historię oraz losy rodziny Dworaków i Cichych.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 13 września.

spotkanie092018001.jpg 

spotkanie092018002.jpg
 

spotkanie092018003.jpg 

spotkanie092018005.jpg
 

 

Kalendarz

ue_stopka.jpg