Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Niepodległościowe Spotkania Czwartkowe

Dodał : GS Data: 2018-06-20 12:15:16 (czytane: 181)

14 czerwca, po tygodniowej przerwie w Gminnym Domu Kultury w Czarnocinie odbyło się kolejne spotkanie, na którym poznaliśmy losy rodziny Salomonów z Kolos.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Pan Józef Salomon z Cieszków oraz Pan Edward Salomon z Kolos przedstawili losy swojej rodziny, a w szczególności losy dwóch stryjów, którzy oddali życie z a Ojczyznę. Porucznik Jan Salomon został aresztowany przez sowietów, był więziony w Kozielsku i Starobielsku a następnie rozstrzelany w Charkowie w tył głowy, tak jak dziesiątki tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, Policji Państwowej oraz przedstawicieli polskiej inteligencji. Jego brat zginął w 1945r.

70. rocznica Zbrodni Katyńskiej została upamiętniona w ogólnopaństwowej akcji przez posadzenie 21 473 Dębów Katyńskich. Pamiątkowy Dąb poświęcony awansowanemu pośmiertnie do rangi kapitana Janowi Salomonowi, oraz tablica pamiątkowa znajdują się przy Szkole Podstawowej w Sokolinie. Jan Salomon był absolwentem tej szkoły.

Natomiast w Czarnocinie także rośnie dąb poświęcony kpt Janowi Salomonowi
w Alei Dębów Katyńskich oraz obelisk z tablicą upamiętniającą sześciu mieszkańców gminy Czarnocin zamordowanych wiosną 1940r. w Katyniu, Charkowie i Twerze-Miednoje.

To czwartkowe spotkanie również spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy i było powodem wielu wzruszeń.

Filmową relację można obejrzeć na stronie TV Stradów.

salomon2.jpg 

salomon_1.jpg 

salomon3.jpg 

Kalendarz

ue_stopka.jpg