Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ!!!

Dodał : GS Data: 2017-07-18 08:26:47 (czytane: 370)

W dniu 13 i 14 lipca 2017 r. na parkingu przy budynku Urzędu Gminy w Czarnocinie stacjonował cytomammobus, w którym była możliwość wykonania badań profilaktycznych.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Badania była wykonywane przez specjalistów Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Mieszkanki Gminy Czarnocin i okolic będące w odpowiednich grupach wiekowych (mammografia 50-69 lat, cytologia 25-59 lat) mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych, objętych Populacyjnym Programem Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, zaś Panie poza grupą wiekową mogły badania wykonać odpłatnie.

Bezpłatne badania zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia. Badania przeprowadzało Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Terenowa Pracownia Mammocytologii, 25-734 Kielce, ul. Artwińskiego 3, tel.: 41 367-40-34, 41 367-43-51, www.wok-kielce.pl

W oby dwa dni badań frekwencja zainteresowanych badaniem Pań była niebagatelna, ani obsługa medyczna ŚCO, ani sprzęt nie mieli możliwości na chwilę przerwy. Podczas dwudniowej akcji łącznie skorzystało:

Łączna statystyka:

  1. mammografia skorzystało 50 Pań,

  2. cytologia skorzystało 20 Pań;

ŁĄCZNIE WYKONANO 70 BADAŃ!!! – to jest bardzo dobra frekwencja

W niedługim czasie na stronie internetowej zostanie zamieszczona statystyka obejmująca frekwencję z całego powiatu kazimierskiego z wyszczególnieniem poszczególnych gmin.

Ponadto w ramach profilaktyki:

MAMMOGRAFIA


Rak Piersi jest drugą przyczyną zgonów kobiet w Polsce. Rocznie 14 000 kobiet dowiaduje się, że ma nowotwór, z czego 5000 umiera. Część z nich nigdy nie wykonywała badania mammograficznego. Jedyny sposób na zmianę tych statystyk to regularne badania.

Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Nie masz powodów do niepokoju. Jest to badanie szybkie i nieinwazyjne.

Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95% zmian nowotworowych,
a we wczesnej fazie rozwoju rak piersi może być w większości przypadków całkowicie uleczalny.

Bezpłatną mammografię w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi może wykonywać każda kobieta w wieku 50-69 lat, co 24 miesiące.


CYTOLOGIA


Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy,
a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Część z nich nigdy nie wykonała badania cytologicznego. Jedyny sposób na zmianę tych statystyk to systematyczne badania.

Cytologia polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych specjalną szczoteczką z szyjki macicy. Dzięki niej można zdiagnozować nawet niewielkie nieprawidłowości zachodzące w szyjce macicy. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać to badanie regularnie.

We wczesnej fazie rozwoju rak szyjki macicy może być całkowicie uleczalny.

Bezpłatną cytologię w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki
i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy może wykonywać każda kobieta w wieku 25-59 lat, co 36 miesięcy.

Kalendarz

ue_stopka.jpg