Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Gmina Czarnocin uczciła 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Dodał : malgorzata_pieron Data: 2019-09-06 20:27:58 (czytane: 361)

05.09.2019r o godz. 10-tej, w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnocinie rozpoczął się poranek patriotyczny, w trakcie którego uczciliśmy 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Uroczystość rozpoczęła się  złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy pod tablicą upamiętniającą Rozbrojenie Posterunku Żandarmerii Niemieckiej

w Czarnocinie 22 lipca 1944r. przez  władze Gminy -   Panią Wójt Marię Kasperek oraz Przewodniczącego Rady Gminy, Pana Kazimierza Warszawę.

Ten wyjątkowy Poranek Patriotyczny skierowany był głównie do młodzieży szkolnej,  jako Pamięć i Przestroga tamtych dni.  Dni trwogi, bólu, śmierci, pożogi i klęski.

Podczas spotkania utrwaliliśmy fakty z historii, przyczyny i okoliczności wybuchu  i przebiegu II Wojny Światowej w naszej Ojczyźnie a także w naszej gminie.

Pamiętamy o bohaterach II wojny św. składamy hołd wszystkim walczącym
i poległym. Pamiętajmy, że to dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce. Za to im cześć i chwała.
Wszystkich poległych uczciliśmy minutą ciszy.

W części artystycznej Seniorzy z Klubu Senior + przedstawili piękny montaż słowno – muzyczny o tematyce patriotycznej.

Pani Wójt dziękując wszystkim za udział w uroczystości oraz patriotyczną postawę podkreśliła,  że była to wyjątkowa lekcja historii. Podziękowała  uczniom, dyrektorom oraz wychowawcom ze Szkół Podstawowych: im. Batalionów Chłopskich z Czarnocina, im. Armii Krajowej z Cieszków, im. Leona Wójcickiego z Sokoliny  za udział w tej wyjątkowej uroczystości.

Szczególne podziękowania należą się także Seniorom za zaangażowanie oraz wytworzenie szczególnej więzi pokoleniowej pomiędzy pokoleniem, które pamięta II wojnę światową z bezpośrednich relacji bliskich,  a młodzieżą, która te fakty poznaje z kart historii .

Spotkanie zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem piosenki pt. „Polskie kwiaty”.

Serdecznie dziękujemy za udział w Poranku.

 

Kalendarz

ue_stopka.jpg