Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

DOŻYNKI POWIATOWO - GMINNE 2018

Dodał : GS Data: 2018-08-27 13:47:15 (czytane: 636)

Dożynki to najważniejsze w roku święto ludzi pracujących na roli. W niedzielę 26 sierpnia odbyły się w Czarnocinie Dożynki Gminno-Powiatowe. Gospodarzami dożynek byli: Wójt Gminy Czarnocin – Maria Kasperek i Starosta Powiatu Kazimierskiego – Jan Nowak.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czarnocinie. Przed Mszą Świętą został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy z gminy Czarnocin. Piękne wieńce dożynkowe przygotowały następujące sołectwa: Będziaki, Bieglów, Cieszkowy, Ciuślice, Czarnocin, Kolosy, Koryto, Krzyż, Michałowice, Sokolina, Swoszowice, z których to Czarnocin wygrał konkurs na szczeblu gminnym. Po nabożeństwie barwny korowód z orkiestrą dętą na czele, którą prowadził kapelmistrz Pan Robert Basiak, przeszedł na boisko sportowe, gdzie odbyła się oficjalna część imprezy.

Honory starostów powiatowych dożynek wzorowo pełnili: Pani Elżbieta Latos z Cudzynowic i Pan Janusz Kowalski z Czarnocina. Przekazali oni na ręce gospodarzy dorodny bochen chleba, upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów.

Potem rozpoczęła się część obrzędowa, jako pierwsze prezentowały się wieńce z powiatu kazimierskiego, a następnie wieńce gminne ważnym elementem całej prezentacji przygotowanych przez sołectwa i gminy wieńce była ich oprawa muzyczno – wokalna, która była na bardzo wysokim poziomie. Między czasie pracowała Komisja Konkursowa oceniająca wieńce na szczeblu powiatowym, która w efekcie wybrała wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Bełzowa reprezentujący gminę Skalbmierz jako ten, który będzie reprezentował powiat kazimierski na dożynkach wojewódzkich. Patronat medialny nad imprezą pełnili: Radio Kielce, Echo Dnia, TVP 3 Kielce. Na uroczystości dożynkowe do Czarnocina przybyło wielu znamienitych gości, nie zabrakło również licznych wystawców z różnych instytucji, a koła gospodyń wiejskich urządziły stoiska promocyjne, na których z gościnnością częstowały wybornymi potrawami regionalnymi.

W bloku artystycznym swoje talenty zaprezentowali uczniowie ze szkół z terenu Gminy Czarnocin. Na scenie nie zabrakło naszych lokalnych artystów, którzy prezentowali swoje muzyczne talenty, a mianowicie Aleksandra Pobiega laureatka talentu świętokrzyskiego 2016 oraz wielu przeglądów muzycznych oraz Chór Seniora, który na uroczystości dożynkowe przygotował specjalny repertuar muzyczny, który idealnie wkomponował się w święto plonów. Część artystyczną zakończył występ Gabułtowianek oraz gwiazdy wieczoru, którą był zespół „Toporki”. Niedzielną imprezę zakończyła zabawa taneczna "pod gwiazdami" przy dźwiękach zespołu Lider.

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarz

ue_stopka.jpg