Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Czworo mistrzów świata w zwycięskiej drużynie Turnieju Halowego w Busku-Zdroju.

Dodał : AT Data: 2012-03-28 10:56:32 (czytane: 1609)

Kolejny XXII Ogólnopolski Turniej Halowy w castingu o Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach, który odbył się 26 marca 2012 r. w Hali PMOS w Busku-Zdroju, zakończył się sukcesem organizacyjnym i sportowym gospodarzy Turnieju, tj. Koła PZW w Busku-Zdroju i Okręgu Kieleckiego PZW.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Na starcie stanęła rekordowa liczba 94 zawodników z 10 okręgów PZW (Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce, Opole, Poznań, Skierniewice, Warszawa i Zamość) i czeskiego okręgu Ostrawa.

Mimo rosnącej z roku na rok liczby uczestników zawodów w Busku-Zdroju i ograniczeń wynikających z rozmiarów hali, dzięki bardzo dobremu przygotowaniu organizacyjnemu i sprawnemu sędziowaniu, a także dyscyplinie zawodników i ich trenerów, rundę eliminacyjną zawodów, która wyłoniła finalistów w 2 konkurencjach indywidualnych (arenberg i sprintcasting) oraz zwycięzców wielobojowych i drużynowych, rozegrano w ciągu niespełna 4 godzin.

W tej ostatniej klasyfikacji, tytułowe trofeum turnieju, tj. Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach Andrzeja Drzazgi, zdobyła drużyna gospodarzy, przed niepokonanymi w ostatnich latach Katowicami i czeską drużyną z Ostrawy. Patrząc na skład zwycięskiej drużyny, można by powiedzieć, że ten wynik był łatwy do przewidzenia. W 4-osobowej drużynie okręgu Kielce wystąpiło bowiem czworo aktualnych i byłych mistrzów świata seniorów i kobiet w wędkarstwie rzutowym z terenu województwa świętokrzyskiego (Magdalena Kuza – mistrzyni świata 2008, 2009, 2010 i 2011, Urszula Włodarska – mistrzyni z 2004 r., Jacek Kuza, który zdobył swe tytuły mistrzowskie w latach 2001 i 2010 -wszyscy z Buska-Zdroju oraz Jan Kita z Brodów – aktualny mistrz świata seniorów z 2011).

W klasyfikacji indywidualnej w/w zawodnicy również wystąpili w czołowych rolach. Najlepiej spisała się powracająca po kontuzji do wysokiej formy Urszula Włodarska. Wygrała bowiem z bardzo dobrym wynikiem 275 pkt. na 300 możliwych do zdobycia, pokonując najbardziej utytułowaną polską zawodniczkę Magdę Kuza (273 pkt.) i faworyzowaną Czeszkę Janę Bronckową, która do niedzieli, była niepokonana w buskim Turnieju, tryumfując w nim trzy razy z rzędu w latach 2009 - 2011.

 casting_urszula.jpg
Urszula Włodarska – zwyciężczyni w kategorii kobiet w towarzystwie Burmistrza Henryka Radosza i Prezesa Okręgu PZW w Kielcach Andrzeja Drzazgi.

W kategorii seniorów II miejsce zajął lider reprezentacji okręgu Kielce Jacek Kuza (282 pkt.), przegrywając ze Zbigniewem Mosko z Katowic (283 pkt.), dla którego był to pierwszy w seniorskiej karierze sukces na zawodach tej rangi. Trzecie miejsce zajął aktualny mistrz świata seniorów w 5-boju, Włodzimierz Targosz z okręgu Poznań (276 pkt.).

Jan Kita z Brodów potwierdził, że tytuł mistrza świata w skishu multi zdobyty w 2011 r. w Czechach, nie trafił do jego rąk przypadkowo. Wygrał bowiem swoją koronną konkurencję doskonałym wynikiem 90 pkt. na 100 możliwych, pokonując najlepszego z rywali aż o 20 pkt. Niezwykłą odporność psychiczną i wielkie umiejętności pokazał też w finale arenberga. Rzucając bowiem (mimo braku szybkiego kołowrotka ze specjalnymi  przełożeniami za ok. 1000 zł) w tempie najlepszego z rywali, Czecha Libora Pierzyny oraz remisując z nim po 7 rzutach – niespodziewanie poplątał żyłkę, dzięki czemu rywal ukończył konkurencję znacznie szybciej, ze stratą tylko 4 pkt (96 pkt.). Janek po usunięciu awarii, już samotnie miał do oddania trzy trudne rzuty i aby wygrać, musiał wykonać je bezbłędnie. Przy aplauzie publiczności Jan Kita trafił po kolei trzy „czyste” dziesiątki uzyskując 98 pkt. na 100, dzięki czemu wygrał finał lepszym wynikiem.

casting_final001.jpg
Finał Arenberga – Jan Kita, Damian Sobota z Katowic i Libor Pierzyna z Ostrawy na drugim stanowisku, jeszcze razem.

Bardzo ciekawa i wyrównana, choć bez udziału zawodników gospodarzy, była również rywalizacja w kategoriach młodzieżowych.

Wśród juniorów zwyciężył Czech Radim Novak (wicemistrz świata juniorów z Szamotuł z 2011 r.), przed 15-letnim Krzysztofem Matwiejczukiem z Zamościa (276 pkt.) i Kamilem Sojką z Katowic (274 pkt.).

W kategorii juniorek rywalki zdeklasowała Oliwia Mośko z Katowic, uzyskując proporcjonalnie najbardziej wartościowy wynik całych zawodów, tj. 280 pkt. (w tym bardzo rzadki maksymalny wynik 100 pkt. w arenbergu !). Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Zuzana Placha z Ostravy i Eliza Pecyna z Bydgoszczy (odpowiednio 260 i 259 pkt.).

casting_oliwia.jpg
Oliwia Mośko z Katowic.

W najliczniej obsadzonej kategorii kadetów, w 2-boju spinningowym zwyciężyli bracia bliźniacy z Warszawy – Patryk i Michał Sapigórscy (165 i 163 pkt. na 200 możliwych do zdobycia), przed Maćkiem Wróblewskim z Białegostoku (158 pkt.). Wyniki zwycięzców pokazują, że ich talent, który zaprezentowali już w ubiegłym roku na zawodach Pierwszego Kroku w Krapkowicach, podparty ciężkim treningiem przez cały sezon zimowy, rozwija się wzorcowo i dobrze rokuje na przyszłość.
 

casting_wroblewski.jpg
Maciek Wróblewski z Białegostoku usuwa awarię kołowrotka w czasie skisha spinninigowego.

Za miłą niespodziankę należy uznać wysokie miejsca kadetów z okręgów, które nie notowały w ostatnich latach wielkich sukcesów, albo dopiero niedawno włączyły się do ogólnopolskiej rywalizacji. Chodzi tu o Łukasza Zwarrę z Gdańska (148 pkt.) oraz Patryka Chrabańskiego i Karola Garańczuka z Opola (147 i 145 pkt.).

Wzorcowe podejście okręgu opolskiego PZW do rozwoju sportu rzutowego wśród młodzieży wędkarskiej (wyszkolenie kadry instruktorskiej, zakup profesjonalnego sprzętu boiskowego i rzutowego, rozpoczęcie szkolenia w kilkunastu kołach równocześnie, zorganizowanie dużych ogólnopolskich zawodów dla dzieci i młodzieży oraz trwającego całą zimę cyklu halowych imprez okręgowych) – zaczyna przynosić pierwsze sukcesy na arenie ogólnopolskiej. Jeżeli działacze okręgu opolskiego z Wiceprezesem Okręgu Wiesławem Misiem na czele, w takim samym stylu jak konkurencje spinningowe castingu, wprowadzą również konkurencje muchowe, to za kilka lat mogą liczyć na sukcesy również w wyższych kategoriach wiekowych.

Największe emocje tradycyjnie przyniosła sztandarowa konkurencja buskiego Turnieju, tj. rozgrywany tylko tutaj i tylko raz do roku finał sprintcastingu (połączeniem rzutów do tarczy z biegiem na dystansie ok. 1100 m. + karne rundy za „pudła”). W kategorii seniorów zwyciężył po raz siódmy w karierze Paweł Stopa z Zamościa, który nie dość, że zdominował rywalizację w sprintcastingu w ostatnim dziesięcioleciu, to jeszcze wychował godnego następcę w osobie Krzysztofa Matwiejczuka – zwycięzcy w kategorii juniorów.

Drugie i trzecie miejsce wśród juniorów zajęli Kamil Sojka z Katowic i 15-letni Tomasz Kościelniak z Poznania, który sprawił wielka niespodziankę awansując do finału z drugim wynikiem zawodów w skishu spinningowym (świetne 95 pkt. na 100 !). Wśród kadetów do ostatniego rzutu walczyli o zwycięstwo dwaj bliźniacy z Warszawy; Patryk i Michał Sapigórscy. Ostatecznie zwyciężył, podobnie jak w wieloboju Patryk, co wyraźnie nie spodobało się pokonanemu. Wygląda na to, że rywalizacja sympatycznej dwójki Warszawiaków przyniesie dalszy postęp w ich wynikach. Drżyjcie rywale !

casting_final002.jpg
Finał sprintcastingu – na pierwszym planie zwycięzcy z Zamościa Krzysztof Matwiejczuk i Paweł Stopa o jeden rzut przed rywalami.

Uroczystość zakończenia zawodów uświetnił Wiceburmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Henryk Radosz, który wręczył między innymi puchary dla zwycięzców indywidualnych we wszystkich pięciu kategoriach, ufundowane przez … Starostę Buskiego, co dobrze świadczy o współpracy pomiędzy lokalnymi samorządami szczebla powiatowego i gminnego.

Warto też dodać, że Gmina Busko-Zdrój finansowo wsparła organizację XXII Turnieju Halowego w castingu w ramach dotacji na upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży gminy Busko-Zdrój w dziedzinie castingu.

W czasie uroczystości kończącej zawody Prezes Koła PZW Krapkowice – Otmęt Adam Szczygielski zaprosił wszystkich na kolejne zawody ogólnopolskie p.n. „Pierwszy Krok”, które odbędą się w Krapkowicach w czerwcu 2012 r.Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.212.120.195

Dodaj komentarz

Kalendarz

ue_stopka.jpg