Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

Czworo mistrzów świata w zwycięskiej drużynie Turnieju Halowego w Busku-Zdroju.

Dodał : AT Data: 2012-03-28 10:56:32 (czytane: 1787)

Kolejny XXII Ogólnopolski Turniej Halowy w castingu o Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach, który odbył się 26 marca 2012 r. w Hali PMOS w Busku-Zdroju, zakończył się sukcesem organizacyjnym i sportowym gospodarzy Turnieju, tj. Koła PZW w Busku-Zdroju i Okręgu Kieleckiego PZW.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Na starcie stanęła rekordowa liczba 94 zawodników z 10 okręgów PZW (Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce, Opole, Poznań, Skierniewice, Warszawa i Zamość) i czeskiego okręgu Ostrawa.

Mimo rosnącej z roku na rok liczby uczestników zawodów w Busku-Zdroju i ograniczeń wynikających z rozmiarów hali, dzięki bardzo dobremu przygotowaniu organizacyjnemu i sprawnemu sędziowaniu, a także dyscyplinie zawodników i ich trenerów, rundę eliminacyjną zawodów, która wyłoniła finalistów w 2 konkurencjach indywidualnych (arenberg i sprintcasting) oraz zwycięzców wielobojowych i drużynowych, rozegrano w ciągu niespełna 4 godzin.

W tej ostatniej klasyfikacji, tytułowe trofeum turnieju, tj. Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach Andrzeja Drzazgi, zdobyła drużyna gospodarzy, przed niepokonanymi w ostatnich latach Katowicami i czeską drużyną z Ostrawy. Patrząc na skład zwycięskiej drużyny, można by powiedzieć, że ten wynik był łatwy do przewidzenia. W 4-osobowej drużynie okręgu Kielce wystąpiło bowiem czworo aktualnych i byłych mistrzów świata seniorów i kobiet w wędkarstwie rzutowym z terenu województwa świętokrzyskiego (Magdalena Kuza – mistrzyni świata 2008, 2009, 2010 i 2011, Urszula Włodarska – mistrzyni z 2004 r., Jacek Kuza, który zdobył swe tytuły mistrzowskie w latach 2001 i 2010 -wszyscy z Buska-Zdroju oraz Jan Kita z Brodów – aktualny mistrz świata seniorów z 2011).

W klasyfikacji indywidualnej w/w zawodnicy również wystąpili w czołowych rolach. Najlepiej spisała się powracająca po kontuzji do wysokiej formy Urszula Włodarska. Wygrała bowiem z bardzo dobrym wynikiem 275 pkt. na 300 możliwych do zdobycia, pokonując najbardziej utytułowaną polską zawodniczkę Magdę Kuza (273 pkt.) i faworyzowaną Czeszkę Janę Bronckową, która do niedzieli, była niepokonana w buskim Turnieju, tryumfując w nim trzy razy z rzędu w latach 2009 - 2011.

 casting_urszula.jpg
Urszula Włodarska – zwyciężczyni w kategorii kobiet w towarzystwie Burmistrza Henryka Radosza i Prezesa Okręgu PZW w Kielcach Andrzeja Drzazgi.

W kategorii seniorów II miejsce zajął lider reprezentacji okręgu Kielce Jacek Kuza (282 pkt.), przegrywając ze Zbigniewem Mosko z Katowic (283 pkt.), dla którego był to pierwszy w seniorskiej karierze sukces na zawodach tej rangi. Trzecie miejsce zajął aktualny mistrz świata seniorów w 5-boju, Włodzimierz Targosz z okręgu Poznań (276 pkt.).

Jan Kita z Brodów potwierdził, że tytuł mistrza świata w skishu multi zdobyty w 2011 r. w Czechach, nie trafił do jego rąk przypadkowo. Wygrał bowiem swoją koronną konkurencję doskonałym wynikiem 90 pkt. na 100 możliwych, pokonując najlepszego z rywali aż o 20 pkt. Niezwykłą odporność psychiczną i wielkie umiejętności pokazał też w finale arenberga. Rzucając bowiem (mimo braku szybkiego kołowrotka ze specjalnymi  przełożeniami za ok. 1000 zł) w tempie najlepszego z rywali, Czecha Libora Pierzyny oraz remisując z nim po 7 rzutach – niespodziewanie poplątał żyłkę, dzięki czemu rywal ukończył konkurencję znacznie szybciej, ze stratą tylko 4 pkt (96 pkt.). Janek po usunięciu awarii, już samotnie miał do oddania trzy trudne rzuty i aby wygrać, musiał wykonać je bezbłędnie. Przy aplauzie publiczności Jan Kita trafił po kolei trzy „czyste” dziesiątki uzyskując 98 pkt. na 100, dzięki czemu wygrał finał lepszym wynikiem.

casting_final001.jpg
Finał Arenberga – Jan Kita, Damian Sobota z Katowic i Libor Pierzyna z Ostrawy na drugim stanowisku, jeszcze razem.

Bardzo ciekawa i wyrównana, choć bez udziału zawodników gospodarzy, była również rywalizacja w kategoriach młodzieżowych.

Wśród juniorów zwyciężył Czech Radim Novak (wicemistrz świata juniorów z Szamotuł z 2011 r.), przed 15-letnim Krzysztofem Matwiejczukiem z Zamościa (276 pkt.) i Kamilem Sojką z Katowic (274 pkt.).

W kategorii juniorek rywalki zdeklasowała Oliwia Mośko z Katowic, uzyskując proporcjonalnie najbardziej wartościowy wynik całych zawodów, tj. 280 pkt. (w tym bardzo rzadki maksymalny wynik 100 pkt. w arenbergu !). Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Zuzana Placha z Ostravy i Eliza Pecyna z Bydgoszczy (odpowiednio 260 i 259 pkt.).

casting_oliwia.jpg
Oliwia Mośko z Katowic.

W najliczniej obsadzonej kategorii kadetów, w 2-boju spinningowym zwyciężyli bracia bliźniacy z Warszawy – Patryk i Michał Sapigórscy (165 i 163 pkt. na 200 możliwych do zdobycia), przed Maćkiem Wróblewskim z Białegostoku (158 pkt.). Wyniki zwycięzców pokazują, że ich talent, który zaprezentowali już w ubiegłym roku na zawodach Pierwszego Kroku w Krapkowicach, podparty ciężkim treningiem przez cały sezon zimowy, rozwija się wzorcowo i dobrze rokuje na przyszłość.
 

casting_wroblewski.jpg
Maciek Wróblewski z Białegostoku usuwa awarię kołowrotka w czasie skisha spinninigowego.

Za miłą niespodziankę należy uznać wysokie miejsca kadetów z okręgów, które nie notowały w ostatnich latach wielkich sukcesów, albo dopiero niedawno włączyły się do ogólnopolskiej rywalizacji. Chodzi tu o Łukasza Zwarrę z Gdańska (148 pkt.) oraz Patryka Chrabańskiego i Karola Garańczuka z Opola (147 i 145 pkt.).

Wzorcowe podejście okręgu opolskiego PZW do rozwoju sportu rzutowego wśród młodzieży wędkarskiej (wyszkolenie kadry instruktorskiej, zakup profesjonalnego sprzętu boiskowego i rzutowego, rozpoczęcie szkolenia w kilkunastu kołach równocześnie, zorganizowanie dużych ogólnopolskich zawodów dla dzieci i młodzieży oraz trwającego całą zimę cyklu halowych imprez okręgowych) – zaczyna przynosić pierwsze sukcesy na arenie ogólnopolskiej. Jeżeli działacze okręgu opolskiego z Wiceprezesem Okręgu Wiesławem Misiem na czele, w takim samym stylu jak konkurencje spinningowe castingu, wprowadzą również konkurencje muchowe, to za kilka lat mogą liczyć na sukcesy również w wyższych kategoriach wiekowych.

Największe emocje tradycyjnie przyniosła sztandarowa konkurencja buskiego Turnieju, tj. rozgrywany tylko tutaj i tylko raz do roku finał sprintcastingu (połączeniem rzutów do tarczy z biegiem na dystansie ok. 1100 m. + karne rundy za „pudła”). W kategorii seniorów zwyciężył po raz siódmy w karierze Paweł Stopa z Zamościa, który nie dość, że zdominował rywalizację w sprintcastingu w ostatnim dziesięcioleciu, to jeszcze wychował godnego następcę w osobie Krzysztofa Matwiejczuka – zwycięzcy w kategorii juniorów.

Drugie i trzecie miejsce wśród juniorów zajęli Kamil Sojka z Katowic i 15-letni Tomasz Kościelniak z Poznania, który sprawił wielka niespodziankę awansując do finału z drugim wynikiem zawodów w skishu spinningowym (świetne 95 pkt. na 100 !). Wśród kadetów do ostatniego rzutu walczyli o zwycięstwo dwaj bliźniacy z Warszawy; Patryk i Michał Sapigórscy. Ostatecznie zwyciężył, podobnie jak w wieloboju Patryk, co wyraźnie nie spodobało się pokonanemu. Wygląda na to, że rywalizacja sympatycznej dwójki Warszawiaków przyniesie dalszy postęp w ich wynikach. Drżyjcie rywale !

casting_final002.jpg
Finał sprintcastingu – na pierwszym planie zwycięzcy z Zamościa Krzysztof Matwiejczuk i Paweł Stopa o jeden rzut przed rywalami.

Uroczystość zakończenia zawodów uświetnił Wiceburmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Henryk Radosz, który wręczył między innymi puchary dla zwycięzców indywidualnych we wszystkich pięciu kategoriach, ufundowane przez … Starostę Buskiego, co dobrze świadczy o współpracy pomiędzy lokalnymi samorządami szczebla powiatowego i gminnego.

Warto też dodać, że Gmina Busko-Zdrój finansowo wsparła organizację XXII Turnieju Halowego w castingu w ramach dotacji na upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży gminy Busko-Zdrój w dziedzinie castingu.

W czasie uroczystości kończącej zawody Prezes Koła PZW Krapkowice – Otmęt Adam Szczygielski zaprosił wszystkich na kolejne zawody ogólnopolskie p.n. „Pierwszy Krok”, które odbędą się w Krapkowicach w czerwcu 2012 r.



Kalendarz

ue_stopka.jpg