Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

75 ROCZNICA ROZBROJENIA POSTERUNKU ŻANDARMERII NIEMIECKIEJ W CZARNOCINIE

Dodał : GS Data: 2019-07-23 07:56:55 (czytane: 159)

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Jeżeli w waszych żyłach płynie polska krew, ratujcie Polaków” – taki napis widnieje na tablicy pamiątkowej, którą 22 lipca 2018 r. odsłonięto na ścianie Urzędu Gminy w Czarnocinie. Zeszłoroczna uroczystość idealnie wpisała się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziś z przyjemnością ponownie zatrzymaliśmy się na chwilę w zadumie, by w duchu patriotyzmu powrócić do tej wyjątkowej chwili z przed roku tym samym świętując 75 rocznicę rozbrojenia posterunku żandarmerii niemieckiej w Czarnocinie i uwolnienia 13 aresztowanych mieszkańców pochodzących z Mikołajowa i Sokoliny. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie10:00 złożeniem kwiatów oraz zniczy przed tablicą pamiątkową następnie uczestnicy zostali zaproszeni do budynku Gminnego Ośrodka Kultury na poranek patriotyczny gdzie miały miejsce przemówienia okolicznościowe, wspólne śpiewanie pieśni, występy oraz prelekcja filmu, który upamiętniał tamtą podniosłą chwilę z przed roku. Podczas spotkania zapadła decyzja o corocznym kontynuowaniu organizacji patriotycznych poranków, których celem będzie wspominanie działań Rzeczpospolitej Partyzanckiej na terenie Gminy Czarnocin. Wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania przyświecał jeden cel – oddanie hołdu naszym przodkom walczącym o niepodległość!

Kalendarz

ue_stopka.jpg