Strona startowa


Miło mi powitać Szanownych Państwa na oficjalnej stronie internetowej Gminy Czarnocin.

Zapraszam do gminy, gdzie znajdują się prawdziwe "perły" historyczne i turystyczne - średniowieczne grodzisko i gród stożkowy, zbory ariańskie, piękne zabytkowe kościoły
i unikatowe wykopaliska archeologiczne. Mogą Państwo nacieszyć wzrok cudowną przestrzenią naturalną, wzgórzami
i pagórkami harmonijnie przeplatającymi się z dolinami.
Maria Kasperek Wójt Gminy Czarnocin

7. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2009 (fotoreportaż)

Dodał : MC Data: 2009-06-17 03:57:50 (czytane: 7506)

Bez wątpienia bardzo udanym nazwać można tegoroczny 7. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2009.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Deszczem i zimnem przywitał Pacanów gości z całej Polski w sobotę, pierwszy dzień festiwalu, poświęcony prezentacjom artystycznym młodzieży. Szczęście iż prezentacje odbywały się pod dachem więc i plucha nie przeszkodziła przesympatycznej zabawie słowem, gestem, okraszonej kolorowymi dekoracjami.

bajki2064.jpg 

 
Niedziela – dzień drugi -  zachwyciła wspaniałą pogodą, która pozwoliła na przejście w asyście orkiestry dętej ulicami miasteczka  jednego z najwspanialszych w historii pacanowskich spotkań kilkusetosobowego kolorowego korowodu. 

 

bajki3039.jpg


Po mszy świętej w intencji uczestników festiwalu, odprawionej przez proboszcza parafii, kustosza sanktuarium i prepozyta bazyliki mniejszej w Pacanowie ks. Lucjana Sito, korowód ruszył w kierunku stadionu sportowego Tempa, miejsca głównych atrakcji programowych.

Tam też podczas  gali wręczone zostały nagrody dla najoryginalniejszej, najbardziej kolorowej grupy w korowodzie, najlepszych młodych aktorów z konkursów teatrzyków z soboty, piosenkarzy występujących na scenie głównej w niedzielnym konkursie muzycznym, nagrody za prace plastyczne na ogłoszone przez ECB jeszcze przed finałowym spotkaniem 14.06  konkursy. Ustanowiony został rekord Polski we wspólnym jednoczesnym czytaniu wybranego fragmentu „Przygód Koziołka Matołka”.  Razem, jednocześnie czytało tekst 1149 osób zarejestrowanych komisyjnie w specjalnym punkcie rejestracyjnym.

bajki3304.jpg 


Wśród nich były między innymi  gwiazdy filmu i teatru - Katarzyna i Cezary Żakowie, Hanna Bieluszko, Piotr Cyrwus, Dominika Bednarczyk, posłowie na sejm RP, Kurator Oświaty w Kielcach Małgorzata Muzoł, przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych, policjanci z Komendy Wojewódzkiej i jednostek w terenie, honorowy obywatel Pacanowa Stanisław Pytko z żoną,  Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie – Magdalena Janiak- Jaskółowska, przedstawiciele zaprzyjaźnionych z ECB instytucji kultury, m.in. Jolanta Podsiadło – dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Agnieszka Bubka z Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom  oraz sam Koziołek Matołek!  Poprawnemu ustanawianiu rekordu przyglądali się kontrolerzy z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych, m.in. Kontroler Wszystkich Kontrolerów Dionizy Zejer.

bajki3322.jpg 

 
Po oficjalnym zarejestrowaniu i otrzymaniu certyfikatu pacanowski  rekord zostanie wpisany do księgi Polskich Rekordów i Osobliwości.  Za rok na kolejnym festiwalu – jak zapowiadają organizatorzy spotkania – podjęta zostanie próba poprawienia obecnego wyniku i …  pobicia ustanowionego w tą niedzielę  rekordu  !!! 

Była też premiera książki-giganta - "Przygód Koziołka Matołka” w formacie XXL, pokazy taneczne, rewia mody.

Na pacanowskim rynku odbywały się I Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie, których organizatorem był kowal-artysta z Broniny koło Buska Stanisław Kozioł. Pokazane było tu całe bogactwo współczesnej sztuki kowalskiej z różnych stron kraju, „na żywo” wykuwane były różne przedmioty z metalu, można było zobaczyć jak w rękach mistrzów powstają prawdziwe stalowe cacka.

 

 bajki3241.jpg


Obok mozolnie pracował garncarz, u którego można było wykonać osobiście swój według własnego pomysłu i umiejętności. Na naukę jazdy na starych (z końca XIX i początku XX wieku), oraz różnych rowerowych współczesnych konstrukcjach zapraszali cykliści. Były stoiska rękodzieła, zapraszały na swojskie jadło panie z Kół Gospodyń Wiejskich, można było otrzymać od „Janka Muzykanta” wystruganą z prostej gałęzi fujarkę albo gwizdek.

 

bajki3359.jpg 


Na scenie głównej na stadionie królowała muzyka, dobry humor, pokaz karate w wykonaniu podopiecznych Mistrza Europy w tej dyscyplinie, zawodnika, instruktora, trenera  Marka Praska z Buska.

bajki3337.jpg 


Na finał hucznie uczczone zostały przez dzieci 76-te urodziny Koziołka. Był stosowny ogromny tort, w powietrze pofrunęło tysiące kolorowych baloników, były serdeczne uściski, życzenia z prezentem w postaci smakołyku koziołkowego – główki kapusty włącznie i chóralne "100 lat”.

bajki3366.jpg 


Zwieńczeniem tegorocznego dziecięcego spotkania był dynamiczny koncert zespołu muzycznego Arka Noego który zakończył 7. Festiwal Kultury Dziecięcej pod hasłem „Bajeczne Święto Dzieci”- Pacanów 2009. Tegoroczne finałowe spotkanie festiwalowe kapitalnie prowadziła para aktorska Katarzyna i Cezary Żakowie.

Załączony fotoreportaż choć w części oddaje to co działo się w Pacanowie. W przygotowaniu obszerna relacja video.

Robert Gwóźdź

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.228.229.51

Dodaj komentarz

Kalendarz

ue_stopka.jpg